Nagy divat mostanában az úgynevezett waterfall (vízesés) kardigán/kabát. Szerintem nagyon jól néznek ki az ilyen szabású ruhadarabok, és szerencsére nem is túl nehéz elkészíteni őket :)
Ha kabát jellegűt szeretnél, akkor vastagabb anyagot válassz hozzá, pl.: kabátszövetet, filcet, műbőrt, stb. (ezek szerencsére nem is bomlanak, könnyű velük dolgozni).
Lássuk, hogy szerkeszd meg a saját mintádat:
Keress egy olyan pulcsit, ami nem is túl bő és nem is túl szűk rád, de még alá tudsz venni egy vékonyabb hosszú ujjú felsőt. Fordítsd ki és hajtsd hosszában félbe. Tedd rá a papírra, amire a szabásmintát készíted. Rajzold körbe külön a test és külön az ujja részt. Ez a test rész lesz a kabát háta. Mivel ki van fordítva a pulcsi, a varrásszél is benne lesz már, ezzel már utána nem kell számolnod.
A hátából fogjuk megszerkeszteni az elejét az alábbi módon:
Ha megvan a háta rész, tedd a következőt:
1. Rajzold át egy másik papírra a B, C, D, részeket. A B, nem biztos, hogy ilyen egyenes, mert ha karcsúsítottabbat szeretnél, akkor legyen befelé íve, de ezt a mintapulcsi határozza meg.
2. Az E, részt a D, vonal másik oldalára rajzold át úgy, mintha az eredeti E,-nek lenne a meghosszabbítása.
3. Az E, vonal szabad végéhez derékszögben rajzolj egy vonalat (F), ennek hosszát Te döntöd el, attól függ, hogy milyen széles gallért szeretnél (az enyém 13,5 cm). Itt adj hozzá varrásszélnek 0,5 cm-et, ennyivel arrébb rajzold meg, mert a két oldalt majd össze fogjuk varrni.
4. Az F, vonal szabad végéhez szintén húzz merőlegesen egy vonalat, ez lesz a G, vonal.
5. A B, alsó végéből indítsd el egy vonalat, aminek hossza kb. 1,5 x A, lesz. A szöge attól függ, hogy mennyire szeretnéd, hogy az eleje majd meredeken fusson. Nekem kb. 120-130 fokos szöget zár be a 1,5xA, és B, vonal.
6. Kösd össze a 1,5xA, és a G, végét, ez a vonal legyen párhuzamos a B,-vel. (Arra figyelj, hogy ennek a vonalnak a felső csúcsa az E, és D, vonal találkozásánál lévő csúcs alatt legyen.)
Ha ezeket a lépéseket megcsináltuk, megvan a szabásmintánk: háta, eleje, ujja.
Szabjuk ki a részeket.
Hajtsd félbe az anyagot, szálirányra figyelj, az anyag oldalsó irányba nyúljon (ha rugalmas). Tedd rá a háta mintáját, vágd ki.
Az ujja kiszabásához is maradjon félbehajtva az anyag. Szabd ki kétszer.
Az eleje kiszabásához nem kell félbehajtani az anyagot, de szálirányra szintén figyelj. Vágd ki az egyik oldalt, majd fordítsd át a mintát, és vágd ki még egyszer. Egymás tükörképei legyenek.
A 2 elejét fonákjával fordítsd össze, és varrd össze a nyakát (F). Azért kell így, hogy majd amikor kihajtod a gallért, ne a varrás látszódjon. Én először nem így csináltam, mint ahogy a képeken is látszik, így bontottam és újravarrtam. Ha rugalmas anyag, akkor sztreccs öltéssel, ha nem, akkor egyenes öltést használj.
Ezután gombostűzd össze az elejét a hátával (E + D, színre színt), és varrd össze sztreccs vagy egyenes öltéssel (anyagfüggő).
Az ujjakat hajtsd félbe, és keresd meg a vállcsúcsot. Ezt a pontot színt színnel tűzd a vállvarráshoz, és varrd fel. Részletesebb útmutatót itt találsz hozzá.
Utolsó lépésként pedig az ujját és az oldalát varrd össze anyagtól függően sztreccs vagy egyenes öltéssel, természetesen a fonák oldalról.
Az össze nem varrt széleket nem szegem el, mert nem bomlik, de ha szeretnéd, végigmehetsz rajta cikkcakkal vagy lock géppel, nekem úgy kevésbé tetszik, boltiakon mégis sokszor ezt látom.
Végezetül pedig vasald át (ha az anyag engedi), és már mehetsz is benne! Sew&Go ;)
Update:
Időközben metál, műbőr verzióban is elkészült. Ilyen anyagnál érdemes kívülről letűzni milliméteresen a varrás mellett, sokkal szebben fog állni.