Ez még tavalyi projekt volt, de akkor valahogy nem tetszett, ezért nem írtam meg a blogra. Viszont idén elővettem, és gondoltam, néha azért kéne hordani, ha ennyit dolgoztam vele....Sokszor úgy vagyok a varrással, mint a főzéssel, hogy mire elkészül, már megtelek az illatokkal. Ruha esetében megunom a mintát, fazont, mert a próbák alatt annyit látom.
Maga a ruha fazonja teljesen egyszerű, a megkötős ujja teszi különlegessé, illetve a tyúklábmintás anyag, amit én személy szerint nagyon szeretek.
Anyag: jersey, kevert szálas, enyhén rugalmas
Lelőhely: I love textil
Szabásminta: meglévő ruha alapján
Elkészítés:
Mintának egy lazább szabású blúzomat használtam. Az általad kiválasztott mintát fordítsd ki, hosszában hajtsd félbe, és tedd rá a szintén félbehajtott anyagra. A szálirányra figyelj, a hajtás párhuzamosan fusson vele, azaz oldalirányba nyúljon az anyag. Ezután vágd körbe, hagyj rá elég varrásszélességet. Bár a kifordítás miatt már eleve van rajta 0,5 cm, ha interlockkal varrsz, akkor kb. ennyi elég.
Lefelé irányba hosszabbítsd meg a felsőt, hogy egyberuha legyen belőle. Szerencsésebb, ha eleve azt használsz mintának. Az alján 2 cm-t számolj rá felhajtásnak.
Színre színt fordítva varrd össze a vállakat sztreccs öltéssel (cikkcakk, lock utánzat v. lock gép).
Ezután vágd ki az ujját. Ez nálam úgy ránézésre ment, de segítségül piciben lerajzoltam az enyémet a méretekkel. Átlagos vastagságú karhoz megfelelő, figyeld rajta a jelmagyarázatot.
A karöltő részen ("a") értelemszerűen a mintafelső az irányadó, annak az ívét másold át, onnan kiindulva rajzold hozzá a többit egy papíron, ahogy én is tettem. Felhajtásnak 1,5 cm-t számolj még rá pluszban a hasíték részen ("b", "c"), itt duplán lesz visszahajtva az anyag. Egyéb részeken, azaz a karöltő ("a") és az ujja alsó, összevarrt részén ("d") elég kb. 0,5 cm. (A képen látható ujjakat a varrás során még átszabtam, mert túl széles lett, a kis papírrajzon lévő méreteket vedd alapul!)
Ujja részből 4 db-ra van szükségünk, a párok egymás tükörképei legyenek, erre figyelj a szabásnál, de eleve szabhatod fonákjukkal összefordított dupla anyagból.
A "b" és "c" oldalakat hajtsd vissza duplán a fonákoldal felé, és varrd végig egyenes öltéssel.
Ezután én a nyakát készítettem el először stirceléssel (= a nyaka alapján formára vágott alátétet készítettem, amit színt színnel összefordítva összevarrtam, kifordítottam és kívűlről letűztem), de ez nem tetszett igazán és túl magas is lett, így visszatértem a jól bevált nyakszegőpántos verzióhoz, amit korábbi posztjaimban megtaláltok.
Stircelés:
Ha ezt a módszert választod, az alátéteket még a vállak összevarrása előtt szabd ki. Kb. 5 cm széles legyen.
Nyakszegőpántos:
(Ezt már csak akkor alakítottam át, amikor teljesen készen volt a ruha.....)
A kiterített ruhatestre a karöltő ("a") részt színt színnel összefordítva varrjuk fel sztreccs öltéssel. Én a vállcsúcsot előtte néhány kézi öltéssel rögzítettem, hogy biztosan ne csússzon el a közepe.
Amikor ez kész, a vállcsúcson néhány öltéssel tűzzük le kívűlről az ujját, hogy ne forduljon ki.
Ezután fordítsd ki az egészet, és a ruha oldalát, és az ujja alsó részét ("d) varrjuk végig sztreccs öltéssel.
Az alját hajtsd fel (2 cm), és ikertűvel vagy cikkcakk öltéssel varrd végig.
Végezetül, ha szükséges, varrd be a mellszűkítőket.
A végeredmény pedig: