Imádom a raglan ujjú felsőket, ruhákat. Anyag és színfüggő, de lehet elegáns és sportos is. Amit szeretek benne, hogy szépen kiemeli a vállakat, különlegessé teszi az összhatást, és elsőre össze nem illő anyagok is remekül tudnak mutatni egymással.
Egy kis szakmai infó a raglan ujjmegoldásról:
"Jellegzetessége a raglán vonal, amely a nyakkör (nyakkivágás) vonalából indul, és enyhe íveléssel a karöltő alsó ívébe fut. A raglánvonal a ruha felsőrészétől az eleje és háta vállrész leválasztja, és az ujjakhoz rendeli.
A raglán eredetileg férfi kabátra jellemző szabászati megoldás. Lord Raglan tábornagy nevét viseli. A XIX. század második felében jött divatba.
Lehet két részből is szabni, de az ujj felső vonalát egymáshoz illesztve egyben is kiszabható."
(forrás: http://www.kepzesevolucioja.hu)
Én az ujjakat egyben szabtam ki, ezt a verziót fogom most megmutatni. A szerkesztéshez szükséged lesz egy meglévő felsődre szabásminta alapnak, ami hasonló anyagból van, mint amiből meg akarod varrni.
Anyag: műszálas elasztikus jersey
Lelőhely: fehér - I love textil, virágos - Miskolc Aranyolló Méteráru
Elkészítés:
Egy nagy papír szélére tedd rá a kifordított, hosszában félbehajtott felsődet, rögzítsd csipesszel, vagy gombostűvel. Rajzold körbe. A varrásszélesség a kifordítás miatt már rajta lesz. Az ujjára és az alja felhajtására számolj 2 centit.
Húzd meg a nyakán a vonalat, ahová szeretnéd, hogy a raglan varrás essen. Én ezt csak úgy ránézésre szoktam belőni. Ezt a vonalat rajzold meg ívesre a képen látható módon. A tetején enyhén, a hónalj felé közeledve pedig nagyobb ívben térj el az eredeti vonaltól, majd végezetül térj vissza az eredeti végpontba. Vágd ki a testrészt és az ujját. Ezzel meg is van a szabásmintánk. Ahol az ujját fogjuk a testrésszel összevarrni, ott kell majd a kiszabásnál ráhagynod a varrásszélt (mutatom majd).
Az anyagot száliránnyal párhuzamosan hajtsd be, tedd rá a test szabásmintát, és vágd körbe az elejét, majd ugyanígy a hátulját is (a nyak magasságában lesz csak különbség). Arra figyelj, hogy a karöltőnél, ahová majd az ujját varrod, ott hagyj rá varrásszélt (nekem 0,5 cm a lockkal).
Ezután szabd ki az ujjakat. Az ujja nem lesz szimmetrikus, ezért szimpla anyagból vágjuk ki, szálirányra figyelj, az anyag oldalirányba nyúljon. A mintát rögzítsd az anyagra, majd vágd körbe. Ahol majd fel lesz varrva az ujja, ott hagyj rá megfelelő mennyiségű varrásszélt. Miután ezzel megvagy, a középvonalon fordítsd át az anyagon a váll irányába, de vigyázz, el ne csússzon a minta. Most is rögzítsd le, majd vágd körbe, viszont itt is a nyak magassága eltérő lesz, ennek megfelelően vágd ki. Ha ezt nehéznek találod, ugyanezt megcsinálhatod először papíron, és utána már csak az egész ujjáról készült szabásmintát teszed rá a szimpla anyagra, nem kell fordítgatni.
Vágd ki még egyszer az ujját, ehhez tükrözd a korábban kivágottat. (Ehhez az anyag fonákoldalára fektesd rá a másik ujját fonákoldallal lefelé.)
Varrd össze a részeket. Illeszd össze színükkel a részeket és varrd végig sztreccs öltéssel (pl.: cikkcakk, lock utánzat vagy lock gép).
Ezután kifordított állapotban varrd össze az oldalát és az ujját.
A nyakszegőpánt felvarrása következik. (Korábban is már voltak róla bejegyzések itt vagy itt.)
Mérd meg a nyakkivágás kerületét. Én ehhez spárgát használok, majd ezt ráteszem centiméterre. A kapott értékből levonok 15 %-ot, azaz megszorzom 0,85-tel. (Ez a rövidítés ahhoz kell, hogy ne álljon el a nyaka, mivel a pánt rövidebb, szépen össze fogja majd nekünk tartani). Az eredményhez hozzáadok 0,5-0,5 cm-t, összesen 1 cm-t varrásszélre, ez lesz a hossza a pántnak. A magassága nekem itt 4 cm: ebből 1 cm lesz a varrásszél, és mivel félbe kell hajtani, végül 1,5 cm lesz a pánt, ami látszik majd felvarrás után.
A pántot körkéssel szoktam szabni, félbehajtott anyagból. Itt is figyelj a szálirányra, a pánt hosszában nyúljon.
Ezután színével kifelé hosszában hajtsd félbe, vasald meg, és a rövidebb végeket kifordítva varrd össze.
Fordítsd vissza a színére, és jelöld meg gombostűvel a pontokat, amik egyenlő negyedekre osztják. A nyakán is keresd meg ezeket a pontokat, és tűzd fel a pántot rá: színt színre, a nyitott széleket összeillesztve. Ezután varrd fel. Hátul kezdd, és közben a pántot akkorára nyújtsd, hogy megegyezzen a pólóéval. Ehhez ebben a bejegyzésben találsz egy videót. Ha készen vagy, kívülről letűzheted milliméteresen.
Végezetül pedig hajtsd fel az alját és az ujját ikertűvel, vagy cikkcakkal. Vasald át és készen is vagy!
Ugyanezzel a szerkesztési módszerrel ruhát is varrhatsz, nekem is az lesz majd a következő ;)