A color block(ing) kifejezésnek nincsen magyar megfelelője, legtöbbször az angol kifejezést vesszük át. A lényege az, hogy minta nélküli, nagy színes felületek (“block”-ok) találkoznak egy öltözéken belül. Ez a ruha is ennek megfelelően készült, szeretek nagy, egyszínű felületet kontrasztos színnel megtörni.
Ennél a ruhánál a derekán lévő csík pedig az övet is kiváltja, ha nem tartás funkciója van, hanem díszítés a cél.
Eddig 2 színkombinációban készítettem el, de vannak még tervben továbbiak ;) Erről a kék-pirosról mindig az egyenruha jut eszembe, úgyhogy ez az én stewardess szettem ;)
Ez volt a terv:
Anyag: vastagabb elasztikus jersey, kevert szálas
Lelőhely: Ver-Ker
Szabásminta: saját ruha alapján. A derékpánt nélküli verziót 36-os méretben innen tudod letölteni.
Elkészítés:
Hajtsd félbe az anyagot száliránnyal párhuzamosan. Fordítsd ki a mintának szánt ruhát, hosszában hajtsd félbe, és tedd rá az anyagra. Az oldalán ne számolj varrásszélt, mert a kifordított ruhát vágod körbe. Alján 2 cm pluszt adj hozzá. A nyakánál 0,5 cm szükséges a szegőpánttal történő eldolgozáshoz. Ezt csináld meg még egyszer, egyedül a nyakánál lesz eltérés az eleje és a háta között. (Ha a szabásmintát használod, ezek már rajta vannak.)
Szabd ki az ujjakat is. Szintén hajtsd félbe az anyagot száliránnyal párhuzamosan. Plusz 2 cm-t számolj felhajtásnak, mindenhol máshol már rajta van a 0,5 cm varrásszél a kifordítás miatt. Ezt csináld meg még egyszer.
Mivel nekem a mintának szánt ruha már derékpántos volt, így én külön szabtam ki a felső és alsó részét, a képeken ezt láthatod.
A testének szánt részeket színt színnel fordítsd össze. A vállakat varrd végig valamilyen sztreccs öltéssel (cikkcakk, lock utánzat vagy lock gép).
Varrd fel a karokat. Színével felfelé terítsd ki a ruhát. A kiszabott ujjon, a vállcsúcson keresd meg a középpontot, és színével a ruha felé tűzd a vállvarrásra, ezután tűzd fel a karöltő egyik, majd a másik oldalára. Ez ilyenkor még elég furcsán néz ki, de miután végigvarrod sztreccs öltéssel és kifordítod, minden a helyére kerül. (Ha már haladó vagy, akkor úgy is csinálhatod, hogy csak azt az oldalt tűzöd fel, amit először felvarrsz, a többit meg varrás közben ráigazítod.)
Ha megvan mindkét karja, színt színnel fordítsd össze az egész ruhát és varrd végig az oldalait a karjától a ruha oldalán át az aljáig sztreccs öltéssel.
Derékpánt jelölése, készítése (sajnos erről nincs képem, mert én már eleve egy ilyen korábban varrt ruháról vettem le a szabásmintát, így máshogy készült ez a rész nálam):
Vedd fel az eddig elkészült ruhát. Jelöld be rajta a derékpánt helyét. Honnan induljon, meddig érjen. Ezután vedd le. Ki kell vágnunk a derékpánt részt a ruhából, amit aztán majd másik színnel pótolunk az alábbiak szerint.
Ha megvan, hogy hova szeretnénk a derékpántot, akkor ebből vonjunk le alul felül 0,5-0,5 cm-t, ez lesz a varrásszél. Tehát pl. ha egy 5 cm-es pántot szeretnénk, akkor csak 4 cm-es csíkot vágjunk ki a ruhából.
A másik színű anyagot félbehajtom (oldalirányba nyúljon!), ráteszem a kivágott pántot kifordítva. Ha az eredeti színből 4 cm-es vágtunk ki, akkor itt 6 cm magasra van szükség, mert alul és felül is hozzá kell adni a varrásszélt (a példa szerint 5 cm + 2 x 0,5 cm, vagyis 6 cm magasnak kell lennie a sávnak). Mivel az anyagunk félbe volt hajtva, 2 db pántot kapunk. Fonák oldallal kifelé varrd össze a rövidebb végeit.
Ezután varrd fel a derékpántot a ruhára (korábbi munkámból való képekkel szemléltetem). A lényeg, hogy az oldalvarrásokat illeszd össze, mindig az adott 2 részt színt színnel fordítsd egymásra, és mehet is a varrás lock géppel, vagy sima gép cikkcakk/sztreccs öltésével.
Ha jól dolgoztál, akkor így kell kinéznie:
A mandzsettát az alábbiak szerint készítsd.
Fektesd le az ujját. A végével megegyező dupla szélességű, és dupla magasságú passzét vágj ki. A magassága félbe lesz hajtva, és számítsd hozzá a kb. 0,5-0,5 cm varrásszélességet. Tehát pl. ha egy 3 cm magas passzét szeretnél, akkor 3x2 + 2x0,5 cm= 7 cm magas anyagot vágj ki. Arra itt is figyelj, hogy a pánt oldalirányba nyúljon.
Ezt követően színre színt fordítva varrd össze a rövidebb végeit, majd színével kifelé hajtsd félbe (ha akarod, vasald le). Tedd le az ujja folytatásaként, majd színre színt fordítva illeszd össze a szabad végeket, az oldalvarrásokat összefogva pedig varrd végig sztreccs öltéssel.
A végére hagytam a nyakát, ami sokaknak a mumus, pedig ha ráérzel a technikára, rájössz, hogy egyáltalán nem is nehéz. Ennek ellenére én sem szeretem :D
A részletes elkészítést egy korábbi bejegyzésben megtalálod, ide most csak a képeket töltöm fel.
Utolsó lépésként hajtsd fel az alját ikertűvel vagy cikkcakkal, majd az összes varrást vasald át.
Az eddig elkészült színek :)