Imádom a fekete-fehéret: bármilyen alkalomra, bármilyen életkorban viselhető; klasszikus, mégis modern; laza, de mégis elegáns.
Ezúttal egy hosszú ujjú ruha született belőle, ami csizmával munkába, magassarkúval pedig színházba/buliba is tökéletes választás. Amit még szeretek benne, hogy sok színnel kombinálható: pl. piros, szürke, sárga, sötétkék, narancs, arany, ezüst, pink, stb.
Ne féljetek a különböző mintájú vagy textúrájú anyagok kombinálásától sem, különleges dolgok születhetnek belőle.
Az elkészítése nagyon egyszerű, korábbi bejegyzésekben már volt hasonló. De az ismétlés a tudás anyja, így lássuk, hogyan is kell megvarrni.
Anyag (elasztikus pamut jersey) lelőhely:
csíkos - Aranyolló Miskolc
chevron - K-Elme Kft. Budapest
Szabásminta: saját ruha alapján, 36-os méretben innen tudod letölteni
Elkészítése:
Hajtsd félbe az anyagot száliránnyal párhuzamosan. Fordítsd ki a mintának szánt ruhát, hosszában hajtsd félbe, és tedd rá az anyagra. Az oldalán nem számolok varrásszélt, mert a kifordított ruhát vágom körbe. Alján 2 cm pluszt adok hozzá. A nyakánál 0,5 cm szükséges a szegőpánttal történő eldolgozáshoz. Ezt csináld meg még egyszer, egyedül a nyakánál lesz eltérés az eleje és a háta között. (Ha a szabásmintát használod, ezek már rajta vannak.)
Színt színnel fordítsd össze. A vállakat varrd végig valamilyen sztreccs öltéssel (cikkcakk, lock utánzat vagy lock gép).
Szabd ki az ujjakat is. Szintén hajtsd félbe az anyagot száliránnyal párhuzamosan. Plusz 2 cm-t számolj felhajtásnak, mindenhol máshol már rajta van a 0,5 cm varrásszél a kifordítás miatt. Ezt csináld meg kétszer.
Erről sajnos nem tudok fotót mellékelni, mert a csíkos anyagom kevésnek bizonyult, és egy már korábban megvarrt, de nem hordott felsőről lebontottam az ujjakat és azt varrtam rá. Korábbi bejegyzést itt találsz az ujjak kiszabásáról.
Színével felfelé terítsd ki. A kiszabott ujjon, a vállrészen keresd meg a középpontot, és színével a ruha felé tűzd a vállvarrásra, ezután tűzd fel a karöltő egyik, majd a másik oldalára. Ez ilyenkor még elég furcsán néz ki, de miután végigvarrod valamilyen sztreccs öltéssel és kifordítod, minden a helyére kerül.
Színre színt fordítva az ujjait és az oldalát egy körben végigvarrom, majd a másik oldalt szintén. Ha csíkos anyagot használsz, varrás közben igazítsd a csíkokat egymásra, hogy stimmeljenek és szép legyen.
Nekem a nyaka kicsit magas lett elöl, lejjebb kellett vennem belőle. Ehhez kifordítva félbe hajtottam, és az elejéből lekanyarítottam egy darabkát.
A nyakszegő felvarrása a legidőigényesebb rész. (Korábban is már voltak róla bejegyzések itt vagy itt.)
Mérd meg a nyakkivágás kerületét. Én ehhez spárgát használok, majd ezt ráteszem centiméterre. A kapott értékből levonok 15 %-ot, azaz megszorzom 0,85-tel. (Ez a rövidítés ahhoz kell, hogy ne álljon el a nyaka, mivel a pánt rövidebb, szépen össze fogja majd nekünk tartani). Az eredményhez hozzáadok 0,5-0,5 cm-t, összesen 1 cm-t varrásszélre, ez lesz a hossza a pántnak. A magassága nekem itt 4 cm: ebből 1 cm lesz a varrásszél, és mivel félbe kell hajtani, végül 1,5 cm lesz a pánt, ami látszik majd felvarrás után.
A pántot körkéssel szoktam szabni, félbehajtott anyagból. Itt is figyelj a szálirányra, a pánt hosszában nyúljon.
Ezután színével kifelé hosszában hajtsd félbe, vasald meg, és a rövidebb végeket kifordítva varrd össze.
Fordítsd vissza a színére, és jelöld meg gombostűvel a pontokat, amik egyenlő negyedekre osztják. A nyakán is keresd meg ezeket a pontokat, és tűzd fel a pántot rá: színt színre, a nyitott széleket összeillesztve. Ezután varrd fel, ehhez ebben a bejegyzésben találsz egy videót. Ha készen vagy, kívülről letűzheted milliméteresen, én most ezt a lépést kihagytam, mert anélkül is szépen állt.
Ezután hajts fel 2 cm-t a ruha alján és az ujjak végén, varrd végig cikkcakkal vagy ikertűvel., ehhez itt találsz segítséget. Végül gőzöld át vasalóval a varratokat mindenhol. Ez mindig a befejező lépés, ezután jelenthetjük ki, hogy teljesen elkészültünk :)
Voilá: